Nightwish na Slovensku

7. června 2003, Banská Bystrica

Datum: 7. června 2003
Město: Banská Bystrica
Dějiště: Amfiteáter
Předkapely: Orkrist, Alice Cooper Revival, Lunatic Gods

Po sedmi letech od samotného založení kapely se Nightwish konečně podívali i na Slovensko (na oficiálním webu skupiny i v oficiální biografii uváděno jako Slovinsko), konkrétně v soboru 7. června 2003 do Banské Bystrice. Během World Tour of the Century, které proběhlo v letech 2002 a 2003 a které propagovalo album "Century Child", mimo Slovenska Nightwish poprvé navštívili také Spojené Státy, Anglii a Norsko.

Během sedmi let existence kapely se stihla obměnit její sestava a Slovensku se tak představil Marco Hietala jako zpěvák a basák, který nahradil Samiho v roce 2001. Složení bylo tedy Tarja, Tuomas, Emppu, Jukka a Marco.

Samotnému koncertu, který navštívilo přes 6000 fanoušků, předskakovaly tři skupiny a to bratislavští Orkrist, Alice Cooper Revival a Lunatic Gods z Martina. Nightwish měli ve smlouvě s pořadatelem, že chtějí vystupovat až za úplné tmy a tak o půl desáté nastoupili na pódium a předvedli neuvěřitelnou hodinu a půl dlouhou show, jíž si náramně užila jak kapela samotná, tak fanoušci. Nightwish tak potvrdili, že se v té době opravdu nacházeli na svém dosavadním vrcholu.

Setlist:
 1. Bless the Child
 2. End of All Hope
 3. Come Cover Me
 4. The Kinslayer
 5. Dead to the World
 6. Ever Dream
 7. Deep Silent Complete
 8. Sleeping Sun
 9. Crazy Train (Ozzy Osbourne)
 10. Beauty and the Beast
 11. She Is My Sin
 12. Slaying the Dreamer
 13. Wishmaster
  Přídavek
 14. Walking in the Air (Howard Blake)
 15. Over the Hills and Far Away (Gary Moore)

 

16. září 2005, Žilina

Datum: 16. září 2005
Město: Žilina
Dějiště: Športovná hala Bôrik
Předkapely: Nemesis

Druhá zastávka Nightwish na Slovensku nebyla tou nejšťastnější. Večer odstartovala brněnská skupina Nemesis, po které však nastalo předlouhé čekání na hlavní hvězdu večera a dostalo se až do momentu, kdy fanoušci začali na pódium házet prázdné plastové lahve, toaletní papír, pískali na protest a po dlouhém přešlapování začali před pódiem posedávat.

Kapela také v Žilině vystoupila pouze pár týdnů před odejitím Tarji v rámci Once World Tour na podporu alba "Once" a to se podepsalo i na závěru show. Nightwish sice předvedli naprosto skvělý 100 minutový výkon plný energie a radosti před očima více něž 2500 lidí, kteří byli dle Marca tím nejhlasitějším publikem v druhé polovině evropského turné, ale při závěrečném děkování z nich šel cítit smutek a loučení.

Sestava během tohoto vystoupení se od naposledy nijak nezměnila a tudíž byla následující: Tarja, Tuomas, Emppu, Jukka a Marco.

Setlist:
 1. Dark Chest of Wonders
 2. Planet Hell
 3. Ever Dream
 4. The Kinslayer
 5. The Phantom of the Opera (Andrew Lloyd Webber)
 6. The Siren
 7. Sleeping Sun
 8. High Hopes (Pink Floyd)
 9. Bless the Child
 10. Wishmaster
 11. Slaying the Dreamer
 12. Kuolema tekee taiteilijan
 13. Nemo
  Přídavek
 14. Ghost Love Score
 15. Wish I Had an Angel

 

30. června 2012, Pieštiany

Datum: 30. června 2012
Město: Pieštiany
Dějiště: Topfest

Sedm let uplynulo od poslední návštěvy Nightwish na Slovensku a za tu dobu se stačilo odehrát spoustu věcí. Minimálně by to byla tedy dvě nová alba, nová zpěvačka a hostující muzikant. Na letním festivalu Topfest Nightwish vystoupili jako jeden z headlinerů v sobotu 30. června 2012.

Skupina Slovensku poprvé představila svou novou zpěvačku Anette Olzon a zároveň dočasnou posilu v podobě Troye Donockleyho, hráče na dudy a flétnu, který skupinu doprovázel během jejich evropského turné. Sestava byla tedy následující: Tuomas, Emppu, Jukka, Marco, Anette a Troy.

V představování se ale pokračovalo. Fanoušci si mohli poprvé poslechnout jak desku "Imaginaerum", ke které se jelo dvouleté světové turné, tak i předchozí album "Dark Passion Play". Vzhledem k pěveckým výkonům Anette během Dark Passion Play World Tour bylo možná štěstí, že Nightwish přijeli až nyní. Krátce po deváté hodině večerní se rozeznělo intro a kapela jím odstartovala hodinu a půl dlouhou show. Pochopitelně zazněly hlavně skladby z poslední studiovky, ale překvapením byly i nově zaranžované "Come Cover Me" či "Over the Hills And Far Away".

Skvěle zvládnutá show jak po hudební tak vizuální stránce slovenské publikum rozhodně uspokojila a to to kapele dávalo jasně a hlavně patřičně hlasitě najevo.

Setlist:
 1. Storytime
 2. Wish I Had an Angel
 3. Amaranth
 4. Scaretale
 5. Dead to the World
 6. I Want my Tears Back
 7. Come Cover Me
 8. Last of the Wilds
 9. Planet Hell
 10. Ghost River
 11. Nemo
 12. Over the Hills And Far Away (Gary Moore)
 13. Song of Myself
 14. Last Ride of the Day

 

14. června 2015, Banská Bystrica

Datum: 14. června 2015
Město: Banská Bystrica
Dějiště: Amfiteáter
Předkapely: Millhouse, Tristana, Symfobia, Sabaton

Čtvrtá návštěva Nightwish na Slovensku se odehrála v neděli 14. června 2015 a bylo to téměř přesně 12 let ode dne, kdy Nightwish v Banskej Bystrici vystoupili naposledy.

Stejně jako při návštěvě v roce 2012 i tentokrát přijeli v nové sestavě. V rámci světového turné na podporu alba "Endless Forms Most Beautiful" kapela jako svou novou zpěvačku představila Floor Jansen a Troye jako právoplatného člena kapely. Sestava byla: Tuomas, Emppu, Marco, Troy, Floor a Kai, který během celého turné zaskakoval za nemocného Jukku.

Téměř do posledního místa vyprodaný amfiteátr navštívilo necelých 8 tisíc lidí, kteří si přišli poslechnout, jak zní poslední studiovka naživo. Kdo si však nepočkal dostatečně včas na přední řady, mohl si o dobrém nazvučení nechat pouze zdát. To a nekonečné fronty na pivo však byly jediným problémem celého večera.

Setlistu dominovaly skladby právě z alba "Endless Forms Most Beautiful", ale nově zazněly i starší kousky v podobě "Stargazers" či "Sleeping Sun". Bez deseti minut dvě hodiny dlouhé, perfektně odehrané i odzpívané vystoupení plné pyrotechnických efektů a konfet slovenskému publiku dokázalo, že Nightwish jsou zpět a v plné síle. Kapela rozdávala upřímné úsměvy nejen do publika, ale i mezi sebou všichni skvěle interagovali.

Setlist:
 1. Shudder Before the Beautiful
 2. Yours Is an Empty Hope
 3. Amaranth
 4. Endless Forms Most Beautiful
 5. Ever Dream
 6. My Walden
 7. Élan
 8. Weak Fantasy
 9. Storytime
 10. I Want My Tears Back
 11. 7 Days To the Wolves
 12. Wishmaster
 13. Stargazers
 14. Sleeping Sun
 15. The Greatest Show On Earth (část II. a III.)
 16. Ghost Love Score
 17. Last Ride of the Day
© Nightwish Czechia & Slovakia Official 2006–2017