Nightwish v České republice

1. listopadu 2000

Město: Praha
Dějiště: Palác Akropolis
Předkapely: Eternal Tears of Sorrow, Sinegry

Nightwish zahájili světové turné na podporu alba “Wishmaster” 15. května v Belgii. Ačkoliv kapela šňůru po Evropě už v minulosti měla, tentokrát poprvé navštívila i Švédsko, Francii a zastávku udělali i v České republice, kde ve středu 1. listopadu 2000 vystoupili v kompletně vyprodaném Paláci Akropolis v Praze v sestavě Tarja, Tuomas, Emppu, Jukka a Sami.

Koncert začínal od sedmi od večera a předskokany kapele dělaly skupiny Eternal Tears of Sorrow a Sinegry, ve které v té době působil Marco Hietala. Naneštěstí během vůbec prvního vystoupení Nightwish na území České republiky byla Tarja nachlazená, ale i tak podala vynikající výkon, za který pochopitelně sklidila největší ovace. Během skladby “Beauty and the Beast” jí pěveckého partnera dělal právě Marco, jež nahradil Tonyho Kakka. Z kapely byla cítit velmi pozitivní energie, která se zasloužila o velkou účast fanoušků na koncertech během celého Wishmaster World Tour a Nightwish táhli všichni členové včetně Samiho, který však kapelu brzy opustil.

Setlist:
 1. She Is My Sin
 2. Gethsemane
 3. The Kinslayer
 4. Deep Silent Complete
 5. The Pharaoh Sails to Orion
 6. Come Cover Me
 7. Wanderlust
 8. Crimson Tide/Deep Blue Sea (Hans Zimmer)
 9. Swanheart
 10. Elvenpath
 11. FantasMic (část III.)
 12. Dead Boy’s Poem
 13. Sacrament of Wildreness
  Přídavek
 14. Walking in the Air (Howard Blake)
 15. Beauty and the Beast
 16. Wishmaster

 

15. července 2005

Město: Vizovice
Dějiště: Masters of Rock

Po pěti letech opět v České republice a vůbec poprvé na letním open air festivalu Masters of Rock v rámci světového turné Once Upon a Tour podporující album “Once”. Nightwish byli headlinery pro první festivalový večer, který proběhl v pátek 15. července. Od posledního koncertu, který kapela v ČR odehrála v roce 2000 v Praze se stala jedna zásadní změna a to nahrazení Samiho Marcem, který skupině přidal i mužský vokál.

Předskokany Nightwish dělaly mimo jiné kapely Rage a Edguy. Hodinu a půl dlouhé vystoupení obsahovalo písně z posledních třech alb “Wishmaster”, “Century Child” a “Once”. Tarja jako vždy podala perfektní výkon a s písněmi se skvěle popasoval i slušně opilý Marco, který se v průběhu celého koncertu napájel Finlandií. Publikum skupinu odměňovalo bouřlivými potlesky a skandováním i přes to, že byly jasně viditelné evidence neshod, které nejen mezi samotnými členy již nějakou dobu byly. Samotný koncert tak přes všechny své klady působil odfláknutým dojmem.

Setlist:
 1. Dark Chest of Wonders
 2. The Siren
 3. Ever Dream
 4. Deep Silent Complete
 5. The Kinslayer
 6. High Hopes (Pink Floyd)
 7. Planet Hell
 8. Wishmaster
 9. Slaying the Dreamer
 10. Kuolema tekee taiteilijan
 11. Nemo
 12. Ghost Love Score
  Přídavek
 13. Over the Hills and Far Away (Gary Moore)
 14. Wish I Had an Angel

 

20. února 2008

Město: Praha
Dějiště: T-Mobile Arena
Předkapely: Pain

Třetí zastávka Nightwish v České republice a opět v jiné sestavě. Kapela ustála svou největší krizi po odchodu Tarji Turunen v roce 2005 a ve středu 20. února 2008 v přeplněné T-Mobile aréně před očima 15 tisíc lidí představila svou novou zpěvačku Anette Olzon ze Švédska.

Předskokany kapele dělala další finská skupina Pain, která během půl hodiny představila skladby jak z nového alba “Psalms of Extinction” tak i starších desek. I přes dokonalé využití hracího času se předkapele publikum nepodařilo rozparádit tak, jako to zvládli Nightwish.

Ti do Prahy přijeli v rámci dvouletého “Dark Passion Play World Tour” představit právě nové album “Dark Passion Play”. Zazněly i starší kousky z Tarjiné éry, se kterými se Anette obstojně poprala. Dokonalá světelná show se spoustou pyrotechnických efektů měla hlavně jeden obrovský klad – všichni z kapely vypadali opět spokojeně, plni energie a působili jako parta, která táhne za jeden provaz, což se odrazilo v mnoha kladných recenzích.

Setlist:
 1. Bye Bye Beautiful
 2. Cadence of Her Last Breath
 3. Dark Chest of Wonders
 4. Ever Dream
 5. Whoever Brings the Night
 6. Amaranth
 7. The Islander
 8. The Poet and the Pendulum
 9. Dead to the World
 10. Sahara
 11. Nemo
  Přídavek
 12. 7 Days to the Wolves
 13. Wishmaster
 14. Wish I Had an Angel

 

9. července 2009

Město: Vizovice
Dějiště: Masters of Rock

Po veleúspěšném vystoupení v Praze v roce 2008 Nightwish po pěti letech opět zavítali na letní vizovický festival Masters of Rock, kde ve čtvrtek 9. července 2009 jako headlineři festivalu vystoupili. Stejně jako v roce 2005, i tentokrát kapele mimo jiné předskakovali němečtí Rage.

Kdo čekal repete z Prahy, byl rozhodně zklamaný. Unavený hlas Anette horko těžko zvládal písně z Tarjiné éry a dokonce ani “své vlastní” skladby zpěvačka nezvládala. Celý koncert byl špatně nazvučený, zklamaní diváci odcházeli z hlediště a někteří dokonce skandovali “Tarja, Tarja!”. Mezi kladné stránky tohoto vystoupení by se dala zařadit jeho skvěle zvládnutá vizuální podoba a setlist, ve kterém se objevily i předtím nehrané skladby jako například “Dead Boy’s Poem”. Z kapely však byla celkově cítit únava a jediný, kdo si snad koncert užíval byl neustále pobíhající Emppu.

Setlist:
 1. 7 Days to the Wolves
 2. Dead to the World
 3. The Siren
 4. Amaranth
 5. Romanticide
 6. Wishmaster
 7. The Poet and the Pendulum
 8. Nemo
 9. Sahara
 10. Dead Boy’s Poem
 11. Escapist
  Přídavek
 12. Dark Chest of Wonders
 13. Wish I Had an Angel

 

30. dubna 2012

Město: Praha
Dějiště: Tipsport Arena
Předkapely: Eclipse, Battle Beast

Po fiasku, který Nightwish předvedli před více než čtyřmi lety, kdy naposledy vystoupili v České republice, kapela přijela představit nové album “Imaginaerum”. V pražské Tipsport aréně již podruhé vystoupili za podpory kapel Eclipse a Battle Beast v pondělí 30. dubna 2012.

To, že měla kapela co dělat, aby české publikum přesvědčila o svých hodnotách se podepsalo na obsazenosti haly. Přišlo sice přes deset tisíc lidí, ale hala se nevyprodala a rozhodně se nekonal úspěch z roku 2008. Dost různorodé bylo i publikum a jeden by z pondělního vystoupení mohl říci, že Nightwish jsou kapela pro celou rodinu.

Sestava byla tentokrát opět lehce pozměněna, nebo lépe řečeno “posilněna” a to o Troye Donockleye, hráče na irské dudy a flétnu. Kapela se tedy publiku představila ve složení Tuomas, Emppu, Jukka, Marco, Anette a Troy.

To, že mají Nightwish propracovanou scénu a skvěle zvládnuté světelné a pyro efekty, na to jsme si z minulých koncertů již snad i zvykli. Příjemným překvapením byla odpočatost kapely, která spolu opět velmi dobře komunikovala. Oproti minulému turné Anette dost zapracovala na svém hlasu a písně, které byly napsané pro Tarjiny vokály, zvládala s mnohem větším přehledem. To nejhlasitější publikum vůbec (jak Marco pronesl) za to skupinu odměňovalo nekončícími ovacemi.

Setlist:
 1. Taikatalvi
 2. Storytime
 3. Wish I Had an Angel
 4. Amaranth
 5. Scaretale
 6. Slow, Love, Slow
 7. I Want My Tears Back
 8. Come Cover Me
 9. The Crow, the Owl And the Dove
 10. The Islander
 11. Nemo
 12. Last of the Wilds
 13. Planet Hell
 14. Ghost River
 15. Dead to the World
 16. Over the Hills and Far Away (Gary Moore)
  Přídavek:
 17. Finlandia (Jean Sibelius)
 18. Song of Myself
 19. Last Ride of the Day

 

14. července 2012

Město: Vizovice
Dějiště: Masters of Rock

Pouze tři měsíce od poslední návštěvy Nightwish v České republice a již třetí vystoupení na letním festivalu Masters of Rock, kde kapela zahrála v sobotu 14. července 2012. Pro Anette zároveň poslední koncert v ČR.

Sestava Nightwish se od pražského koncertu nezměnila a na pódiu se tedy objevili Tuomas, Emppu, Jukka, Marco, Anette a Troy.

Když se Nightwish naposledy ukázali na tomto festivalu, názory na ně byly velmi rozpačité až negativní a proto se nebylo čemu divit, že spousta návštěvníku Masters of Rock nebylo návštěvou Nightwish zrovna nadšeno. Kapela sice předvedla parádní show, ale po třech měsících od koncertu v Praze zněl Anettin hlas opět mírně unaveně. To však nijak neovlivnilo publikum, které mnohem lépe než naposledy Nightwish během celého vystoupení podporovalo tleskáním, tradičním Anettiným “Hep, hep” skandováním a hlasitým zpíváním. Celkově Nightwish na festivalu Masters of Rock předvedli zatím svůj nejlepší výkon.

Setlist:
 1. Storytime
 2. Wish I Had an Angel
 3. Amaranth
 4. Scaretale
 5. Dead to the World
 6. I Want My Tears Back
 7. Come Cover Me
 8. Last of the Wilds
 9. Planet Hell
 10. Ghost River
 11. Nemo
 12. Over the Hills and Far Away (Gary Moore)
 13. Song of Myself
 14. Last Ride of the Day

 

27. července 2013

Město: Liberec
Dějiště: Benátská noc

V rámci Imaginaerum World Tour byla návštěva Benátské noci již třetím vystoupením Nightwish v České republice a již počtvrté ve změněné sestavě.

Po odejití Anette se dočasnou zpěvačkou stala holandská diva Floor Jansen. Sestava v Liberci byla tedy následující: Tuomas, Emppu, Jukka, Marco, Troy a Floor.

První vystoupení na tomto letním festivalu vůbec a rozhodně bylo úspěšným. Floor si hravě pohrála s písněmi napsanými jak pro hlas Tarji i Anette a kapela za to od publika sklízela hlasité ovace. Vrcholem večera byla bezesporu píseň Ghost Love Score, na jejíž nově upravený závěr čekal snad každý. Vizuálním zážitkem byly skvělé pyrotechnické a světelné efekty i přes absenci videoprojekce a akorát podtrhly už tak perfektně odehraný a odzpívaný koncert.

I přes fakt, že kapele zbývaly pouze čtyři koncerty z jejich dvouletého světového turné, všichni vypadali šťastní, plní energie a výborně mezi sebou komunikovali. O několik měsíců později se Floor a Troy stali oficiálními členy Nightwish.

Setlist:
 1. Dark Chest of Wonders
 2. Wish I Had an Angel
 3. She Is My Sin
 4. Ever Dream
 5. Ghost River
 6. Storytime
 7. I Want My Tears Back
 8. Nemo
 9. Last of the Wilds
 10. Bless the Child
 11. Romanticide
 12. Amaranth
 13. Ghost Love Score
 14. Song of Myself
 15. Last Ride of the Day

 

12. července 2015

Město: Vizovice
Dějiště: Masters of Rock

Již počtvrté na festivalu Masters of Rock, poprvé však s Floor, která byla, stejně jako Troy, oznámena jako právoplatný člen kapely. Pro Českou republika bylo toto koncertní vystoupení tím prvním, kdy si fanoušci mohli poslechnout naživo novou studiovku “Endless Forms Most Beautiful” v rámci festivalové části světového turné.

Hodilo by se říci, že by to nebyli Nightwish, kdyby nepřijeli v jiné sestavě. Ta byla následující: Tuomas, Emppu, Marco, Troy, Floor a Kai, který během celého turné zaskakoval za nemocného Jukku.

Show již téměř tradičně odstartovala intrem “Roll Tide” od Hanse Zimmera, na kterou za Dawkinsovy předmluvy navázala “Shudder Before the Beautiful” a pomocí pyrotechnických efektů dokázala publikum dovést do varu během několika sekund. V podobném duchu se odehrávalo celé vystoupení, během kterého kapela zahrála šest novinek a dokonce i staro-novou “Stargazers”, kterou předtím nehrála více než devět let!

Nightwish byli na toto vystoupení dostatečně odpočatí a to se na show také podepsalo. Za energický, hudebně i vokálně perfektně zvládnutý výkon, byli zaslouženě odměněni aplausem. Mimochodem právě tento ročník Masters of Rock byl historicky nejzaplněnějším.

Setlist:
 1. Shudder Before the Beautiful
 2. Yours Is an Empty Hope
 3. Amaranth
 4. She Is My Sin
 5. My Walden
 6. Élan
 7. Weak Fantasy
 8. Storytime
 9. I Want My Tears Back
 10. Stargazers
 11. Sleeping Sun
 12. The Greatest Show on Earth (část II. a III.)
  Přídavek
 13. Ghost Love Score
 14. Last Ride of the Day

 

7. prosince 2015

Město: Praha
Dějiště: Tesla Aréna
Předkapely: Amorphis, Arch Enemy

V rámci evropské části světového turné “Endless Forms Most Beautiful” Nightwish navštívili i pražskou Tesla Arénu, kde společně s Amorphis a Arch Enemy v pondělí 7. prosince 2016 vystoupili.

Měsíc před samotným koncertem bylo již vyprodáno a halu nakonec naplnilo přes 12 500 lidí, což bylo v rámci turné na podporu poslední studiovky nejvíce ze všech evropských měst. Skupina se předvedla v následující sestavě: Tuomas, Emppu, Marco, Troy, Floor a Kai.

Již od rána se před halou tvořily hloučky lidí, kteří si novou desku chtěli poslechnout z předních řad. Nekonečné čekání se snažily zkrátit předkapely, které začaly hrát od osmi večer a byl jim věnován dvouhodinový prostor.

Od desíti hodin svou show odstartovali Nightwish. Již z několika minulých turné jsme byli zvyklí na pyro efekty a propracovanou produkci, kterou přivezli i tentokrát. Jako kulisy navíc posloužily čtyři obří led panely, na kterých se odehrávala videoprojekce související s jednotlivými skladbami. Zaznělo sedm kousků z nového alba, klasiky v podobě “Wishmaster” nebo “Nemo” ale i nově oprášené “Stargazers” či “The Poet and the Pendulum”.

Spoustu lidí si již během koncertů předkapel stěžovalo na špatné nazvučení, které se bohužel ani po nástupu Nightwish nezlepšilo. Kapela samotná odvedla skvělý výkon bez větších průserů, ale její vřelost již nebyla taková, jako na předešlých vystoupeních v České republice. Ani publikum se nepředvedlo jako to nejdivočejší, což mohl být následek dlouhého čekání v hale s horkým vzduchem nebo i pozdní nástup hlavní hvězdy večera.

Setlist:
 1. Shudder Before the Beautiful
 2. Yours Is an Empty Hope
 3. Ever Dream
 4. Wishmaster
 5. My Walden
 6. The Islander
 7. Élan
 8. Weak Fantasy
 9. Alpenglow
 10. Storytime
 11. I Want My Tears Back
 12. The Poet and the Pendulum
 13. Nemo
 14. Stargazers
 15. Ghost Love Score
 16. Last Ride of the Day
 17. The Greatest Show on Earth (část I., II. a III.)
© Nightwish Czechia & Slovakia Official 2006–2017