Imaginaerum by Nightwish

Tato stránka je zasvěcena filmu Imaginaerum od Nightwish. Naleznete zde informace vztahující se k tomuto hudebnímu fantasy.

OFICIÁLNÍ SYNOPSE
Kóma starého muže posílá do svého hrozivého dětství, kde čelí své slabomyslnosti a snaží se získat své vzpomínky dříve, než bude pozdě.

Imaginaerum vypráví příběh staršího skladatele, Toma, který trpí vážnou demencí. Vzhledem k tomu, že chorobou trpí již několik let a chová se jako dítě, nepamatuje si téměř nic ze svého dospělého života. Hudba, přátelé, veškerá minulost včetně vzpomínek na svou dceru jsou v jeho křehké mysli pohou rozmazanou skvrnou. Zbyla mu pouze představivost desetiletého chlapce. Kvůli úpadku do kómatu je se zdá, že nic z toho, co ztratil, už nezíská zpět. Nebo snad ano?

Film je cestou mezi dvě odlišnými světy. Tom cestují svým vymyšleným světem hledajíc odpovědi a vzpomínky, zatímco jeho dcera, Gem, se v reálném světě snaží znovu obnovit pouto, které se svým otcem kdysi měla. Vzhledem k nepříliš dobrému vztahu, který spolu za posledních několik let měli, a také díky ještě větším komplikacím, které je nyní rozdělují, Tomovo kóma a jeho blížící se smrt, zdá se být Gemin plán předurčený k neúspěšnému konci. Díky Tomovo nejhlubším tajemstvím Gem nalezá cestu, po které musí kráčet, aby svého otce získala zpět.

Před vstoupením do světa Imaginaerum si musíme položit pár otázek. Co je v životě nejdůležitější? Může nás v našich posledních chvílích zachránit síla vzpomínek? Pomůže nám naše představivost nalézt jiskru života i v té nejhlubší temnotě? Dokážeme nalézt lásku i po trpkém odpuštění?

Imaginaerum je dojemný fantasy příběh hnaný hudbou skupiny Nightwish. Příběh nám připomíná naše dětství, kde ta nejmenší, ale nejvzácnější věc znamela všechno a její ztráta by zanechala nekonečně dlouho jizvu. Je na čase znovu otevřít ránu a zjistit, co se z ní stalo, ale hlavně, odkud se vzala.

 

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

           

REŽIE
Stobe Harju

SCÉNÁŘ
Stobe Harju, Tuomas Holopainen, Mikko Rautalahti, Richard Jackson

DÉLKA
1 hodina 23 minut

HERECKÉ OBSAZENÍ
Gem Whitman – Marianne Farley, 10 letý Tom Whitman – Quinn Lord, 70 letý Tom Whitman – Francis X. McCarthy, Theodore Whitman – Ilkka Villi, 73 letá Ann – Joanna Noyes, 7 letá Gem Whitman – Keyanna Fielding, Doktor Jansson – Ron Lea, 47 letý Tom Whitman – Tuomas Holopainen, Ann – Anette Olzon, Jack – Jukka Nevalainen, Emil – Emppu Vuorinen, Marcus – Marco Hietala

PREMIÉRY
Světová před-premiéra 10. listopadu 2012
Premiéra ve Finsku 23. listopadu 2012
Premiéra v Německu 11. února 2013
Premiéra v Rakousku 18. března 2013
Premiéra v Rusku 28. května 2013
Premiéra v Kanadě 4. srpna 2013

INFORMACE O VYDÁNÍ
DATUM VYDÁNÍ A PRODEJE
24. dubna 2013

DVD
Formát obrazu: 16:9
Délka: 1 hodina 23 minut
Jazyk: Angličtina, Dolby Digital 5.1
Titulky: Finština, Švédština, Dánština, Norština
Počet disků: 1
Bonusy: Making Of Imaginaerum by Nightwish, trailer, Imaginaerum by Nightwish v obrázcích (nákresy, digital mattepaintings, rozkreslený scénář)

Blu-ray
Formát obrazu: Blu-ray - High Definition Widescreen (1080p), DVD - 16:9
Délka: Blu-ray - 1 hodina 26 minut, DVD - 1 hodina 23 minut
Jazyk: Blu-ray - Angličtina, 7.1/Dolby Digital 5.1, DVD - angličtina, Dolby Digital 5.1
Titulky: Finština, Švédština, Dánština, Norština
Počet disků: 2 (obsahuje Blu-ray disk a DVD disk)
Bonusy: Making Of Imaginaerum by Nightwish, trailer, Imaginaerum by Nightwish v obrázcích (nákresy, digital mattepaintings, rozkreslený scénář)

 

 

VÝVOJ FILMU
Na začátku roku 2008 Tuomas Holopainen svou myšlenku poprvé představil kapele a režisérovi Stobe Harju, se kterým kapela již dříve spolupracovala při natáčení videoklipu The Islander. Původní myšlenkou Tuomase bylo natočit třináct videoklipů ke každé písni z alba, ale Stobe navrhl, aby se mezi jednotlivé videoklipy přidaly i dialogy, s čímž Tuomas z počátku vůbec nesouhlasil. I přes to oba začali usilovně pracovat na filmu a Stobe napsat sedmdesáti stránkový scénář inspirovaný Tuomasovýma myšlenkama. Shodli se na tom, že místo jednotlivých klipů vytvoří plnohodnotný film s příběhem. Práce na filmy probíhaly souběžně s přípravami nového alba.
Členové skupiny se ve filmu ukáží jak sami za sebe, tak i v malých podpůrných rolích s dialogy. Tuomas se objeví jako šedivý a zestárlý padesátník. Sám Tuomas ve filmu skupinu vůbec nechtěl, ale režisér na tom trval, aby prý lidé skupinu ve filmu "cítili", a tak jména vedlejší postav přizpůsobil členům Nightwish: Anette Olzon hraje Ann, Tuomas Holopainen hraje Toma, Marco Hietala hraja Marcuse, Emppu Vuorinen hraje Emila a Jukka Nevalainen hraje Jacka.
Hudba ve filmu je odlišná od té, kterou můžeme slyšet na albu a ke snímku také vzniknul oficiální sountrack. Trvání filmu je 83 minut.
Na konci května 2011 byly zapracovány poslední změny ve scénáři a ještě před samotným natáčení se částěčně začalo pracovat na postprodukci. Ve filmu se objevuje animovaná postava, Sněhulák, kterého si každý fanoušek s Nightwish okamžitě spojí. Film však není dětskou pohádkou, ale temným a děsivým dramatem; vysněným světem, ve kterém o překvapení není nouze.
Poprvé byl film veřejnosti představen 10. února 2011 skrz oficiální stránky Nightwish. První plakát vytvořila Janne "Toxic Angel" Pitkänen, která s Nightwish již několikrát v minulosti spolupracovala.
Obsazování hereckých rolí bylo ukončeno v srpnu roku 2011 a samotné natáčení bylo hotovo během 18 dnů mezi zářím a říjnem stejného roku. Natáčelo se hlavně v Montreálu v Kanadě, i kvůli bonusům, které země zahraničním producentům nabízí. Marco prozradil, že veškeré scény, ve kterých se skupina objevuje, byly natočené 23. září 2011.
Herci hlavních postav byli poprvé veřejnosti představeny 11. října 2011. Mezi jmény se objevili následující: Francis X. McCarthy, Quinn Lord, Marianne Farley, Joanna Noyes, Ilkka Villi, Keyanna Fielding, Ron Lea, Victoria Jung, Hélène Robitaille a Stephane Demers.
Teaser k filmu byl nahrán na oficiální YouTube kanál Nightwish 24. dubna 2012, zatímco oficiální trailer k filmu vyšel 16. října 2012.
Premiéra filmu proběhla 10. října 2012 ve finské Hartwall Aréně v Helsinkách jako součást koncertu světového Imaginaerum Tour.

 

 

SOUNDTRACK
9. listopadu 2012 byl vydán oficiální sountrack k filmu nazvaný Imaginaerum - The Score, který obsahuje 13 skladeb, jež jsou předělávkami písní z alba Imaginaerum. Soundtrack vznikl pod rukama Petriho Alanka. Celková stopáž alba je 53:37.

 1. Find Your Story [2:30]
 2. Orphanage Airlines [4:34]
 3. Undertow [5:17]
 4. Spying in the Doorway [3:03]
 5. A Crackling Sphere [3:59]
 6. Sundown [5:33]
 7. Wonderfields [5:31]
 8. Hey, Buddy [3:03]
 9. Deeper Down [3:28]
 10. Dare to Enter [1:50]
 11. I Have to Let You Go [8:16]
 12. Heart Lying Still [4:00]
 13. From G to E Minor [2:32]

 

 

ZAJÍMAVOSTI O FILMU

 

 

© Nightwish Czechia & Slovakia Official 2006–2017