Biografie

1996
Myšlenka Nightwish byla zrozena jedné červencové noci 1996, kdy Tuomas seděl se svými přáteli kolem táborového ohně. První tři akustické, náladové písně, byly nahrány mezi říjnem a prosincem 1996. V tu dobu měla skupina tři členy: Tuomase, Tarju a Emppuho.

 

1997
Nightwish chtěli vědět, jak by jejich hudba zněla s bicími, a tak se ke kapele připojil Jukka a Emppu vyměnil akustickou kytaru za elektrickou. Po pár týdnech cvičení šli v dubnu 1997 do studia a nahráli sedm písní, které můžete najít na limitované edici alba Angels Fall First.
V květnu 1997 podepsali Nightwish se Spinefarm nahrávací smlouvu na dvě alba. V srpnu nahráli čtyři nové písně. Před vydáním Angels Fall First byl vydán singl The Carpenter, který se dostal na osmou příčku prodejnosti singlů ve Finsku.
Album Angels Fall First bylo vydáno na začátku října a umístilo se na 31. místě žebříčku alb ve Finsku. Svůj první koncert odehráli Nightwish v Kitee 31. prosince 1997. Tuto zimu však odehráli pouze sedm koncertů, protože Jukka a Emppu byli na vojně a Tarja musela studovat. Nightwish a Spinefarm prodloužili kontrakt na tři alba místo dvou.

 

1998
V dubnu 1998 začalo natáčení prvního videa The Carpenter. Bylo hotovo na začátku května a hrálo v Jyrki. V létě se k Nightwish přidal basák Sami Vänskä. Celé léto pilně zkoušeli nové písně. Do studia šli na začátku srpna. Nahrávky byly hotovy na konci října a 13. listopadu koncertovali Nightwish v Kitee, kde bylo také nahráno video pro píseň Sacrament of Wilderness. Single této písně byl vydán 26. Srpna, nové album Oceanborn vydali 7. prosince.
Všichni byli překvapení obrovským úspěchem Oceanbornu. Dostal se až na pátou příčku prodejnosti a Sacrament of Wilderness byl dokonce několik týdnů první mezi singly.

 

1999
V zimě 1999 odehráli Nightwish za tři měsíce mnoho koncertů po celé zemi. Na jaře došlo k vydání alba Oceanborn i mimo Finsko. V květnu začali Nightwish znovu koncertovat a dva a půl měsíce hráli na všech velkých rockových festivalech v zemi. Ve stejnou dobu nahráli single Sleeping Sun. V srpnu byl singl vydán v Německu a obsahoval také písně Walking in the Air, Swanheart a Angels Fall First - prodalo se ho tam 15 000 kopií za pouhý jeden měsíc. V srpnu už bylo skupině jasné, že Oceanborn a Sacrament of Wilderness mají cenu zlata. V tu dobu byla potvrzena evropská koncertní šňůra 26 koncertů, které se spolu s Nightwish zůčastnila i německá skupina Rage.

 

2000
Na začátku roku 2000 začali Nightwish nahrávat své třetí album. Vítaným přerušením nudné práce ve studiu byla finská kvalifikace hudební soutěže Eurovize, jíž se zúčastnili s písní Sleeping Sun. Nightwish vyhráli první kolo kvalifikace, ale i přes své zdrcující vítězství v televizním hlasování skončili na druhém místě.
Nové album Wishmaster bylo vydáno v květnu a Nightwish se okamžitě vydali na turné, které začalo v Kitee, rodišti skupiny. Tam také obdrželi tři zlaté desky za Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air a Sleeping Sun. Wishmaster vyletěl na první místo finského žebříčku a udžel si ho tři týdny. Právě tato doba stačila na to, aby obdržel zlatou desku. Wishmaster byl chválen jak fanoušky tak i médii a v červnovém číslo německého magazínu Rock Hard byl označen za album měsíce, přestože byla v té době vydána i dlouho očekávaná alba Bon Joviho a Iron Maiden.
Wishmaster se také prosadil v německém a francouzském žebříčku kde získal 21. a 61. pozici. "Wishmaster World Tour", které začalo v Kitee, pokračovalo nejdříve na velkých finských festivalech a v červenci 2000 zamířilo do Jižní Ameriky. Třítýdenní turné v Brazíli, Chile, Argentině, Panamě a Mexiku bylo zatím největší zkušeností Nightwish vůbec. Toto turné bylo následováno uspěšnými vystoupeními na Wacken Open Air, Biebop Metal Festu a prvním evropským turné se Sinergy a Eternal Tears Of Sorrow. V listopadu hráli Nightwish také dvakrát v Montrealu.
Jejich dalším projektem bylo vytvoření živého koncertního záznamu na DVD a VHS spolu s limitovanou edicí živého alba (pouze pro Finsko). Koncert byl odehrán v Tampere 29. prosince 2000. Materiál byl vydán v dubnu 2001 ve Finsku, celosvětově pak v létě 2001. Na konci záznamu jsou skupině předány platinové desky za Wishmaster a zlaté desky za singl Deep Silent Complete!

 

2001
V červnu roku 2001 Nightwish opět vstoupili do nahrávací studia kde nahráli cover písně Over The Hills And Far Away od Garyho Moora se dvěmi novými písněmi a předělávkou "Astral Romance". Finské vydání toho EP bylo v červnu 2001. Německé vydání "Over The Hills And Far Away" (vydáno společností Drakkar) obsahuje 6 živých nahrávek jako přídavek ke čtyřem již vydaným.
Nightwish taky prodloužili nahrávací kontrakt se Spinefarm Records o jedno album, které bylo naplánováno na léto 2002.
Video k písni Over the Hills and Far Away, které ve Finsku rychle získalo platinu jako mini-CD, bylo natočeno v srpnu 2001 ve Finsku. Finské turné skončilo téhož roku v Nivale a Nightwish měli blízko k rozchodu. Tuomas vyrazil do Laponska trampovat a urovnat si myšlenky. Aby mohla skupina dále pokračovat, muselo dojít ke změnám. Jak sám řekl, Tuomas chtěl Nightwish rozpustit kvůli dlouhotrvajícím neshodám ve skupině.
K tomu naštěstí nedošlo, ale ve skutečnosti se přece jenom něco stalo. Sami Vänskä, který byl ve skupině od dob Oceanbornu, musel odejít. Marco Hietala, známý z Tarotu a Sinergy, slíbil, že vstoupí do skupiny jako náhrada pro další album a turné. Jejich novou bookovací agenturou se stalo King Foo Entertainment a jejich dlouholetý přítel a spolupracovník Ewo Rytkönen se stal jejich manažerem. Aby oslavili "nový začátek", byl na jejich domovské stránce, 24. listopadu, otevřen nový obchod pro fanoušky. Nahrávání dalšího alba Century Child začalo v lednu 2002.

 

2002
Začátek roku 2002 přinesl skupině ve srovnání s předchozími obtížnými časy dobré zprávy. Jako skupina i jako jednotlivci se umístili na předních místech čtenářských hlasování v mnoha domácích i zahraničních magazínech. Fanoušci je po změnách neopustili, ba právě naopak. Ever Dream, první singl nadcházejícího alba, získal ve Finsku zlatou desku už po dvou dnech. V té době také Nightwish oznámili, že si dají pauzu hned, jak skončí "Century Child World Tour 2002", Tarja během této pauzy dokončí svá studia v Německu. Po tomto oznámení se mezi fanoušky objevilo mnoho spekulací. Sami odešel minulý podzim, teď rok dlouhá přestávka...
Century Child vyšlo v květnu 2002 a vytvořilo rekord v prodeji, získalo zlato ve Finsku už po dvou hodinách! Po dvou týdnech získalo platinu (30 000 kopií) a rychle se prodávalo dál. V té době už Nightwish byli na prvních místech v tabulkách singlů i alb, vůbec poprvé v historii. I další země odpovídaly: v Německu byli na pátém místě, v Rakousku patnáctí, to byly zatím vůbec nejvyšší pozice skupiny v zahraničí. V červenci absoulvovali Nightwish úspěšné turné v Jižní Americe, téměř všechny koncerty byly vyprodané. V Brazílii bylo první vydání Century Child rozprodáno během jediného dne a ani úspěšné evropské turné toho roku nezůstalo bookovacími agenturami nepovšimnuto. Mnoho evropských koncertů bylo vysílano živě přes internet, je třeba říci, že spojení byly často přetížené. Téměř 10 000 fanoušků najednou se snažilo koncerty sledovat. Prodáním udivujících 59 000 kopií ve Finsku se stalo Century Child druhým nejprodávanějším albem roku 2002 v zemi. Přestávka začala na konci roku 2002, ale chlapci si během ní moc odpočinku neužili. Jukka hrál se Sethian a Bitch Driven, Tuomas se Sethian, For My Pain..., Timo Rautiainen a Trio Niskalaukaus, Emppu hrál s Altar a Marco s Tarotem. Celkem vzato, přestávka neměla být rok dlouhá, zpátky na cestu...

 

2003
Začátek roku znamenal ještě lepší výsledky v čtenářských hlasováních. Bylo zamluveno studio pro nahrávání dalšího alba, jehož vydání bylo plánováno na příští rok. Jukkovi a jeho přítelkyni Satu se 11. března 2003 narodila dcera Luna. Nightwish obdrželi za Century Child svou první dvouplatinovou cenu, prodalo se 60 000 kopií. Kapela koncertovala v roce 2003 většinou v zahraničí, jediný koncert ve Finsku se uskutečnil v RMJ 20. června 2003. Švédsko navštívili poprvé během vyprodaného "Gates of Metal" festivalu v Hultsfredu. V roce 2003 byl natočen DVD dokument End of Innocence, jehož datum vydání bylo neustále odkládáno kvůli obrovskému množství materiálu. V květnu 2003 oznámila Tarja Turunen, že se před několika měsíci tajně vdala a že se stěhuje zpět do Finska.
DVD End of Innocence bylo konečně vydáno 6. října 2003 a v tomto momentě začalo nahrávání dalšího alba. Jejich páté album "Once" mělo být nejdůležitějším albem v historii Nightwish. Mezitím si finská prezidentka Tarja Halonen také všimla úspěchu Nightwish a pozvala Tarju Turunen a jejího manžela Marcela Cabuliho na každoroční oslavu dne nezávislosti konanou v prezidentské rezidenci. Tarjiny šaty byly zvoleny nejkrásnějšími šaty večera.
Před Vánoci 2003 Nightwish vydražili jevištní pozadí z "Century Child World Tour" a všechny peníze věnovali na charitu. Těchto 1750 eur získal [Parikanniemi`s] domov dětí v Ristiině v prosinci 2003. Peníze byly předány Tarjou Turunen, hrdým majitelem jevištního pozadí se stal Michael "Big Tini" Leipold z Německa.

 

2004
Rok 2004 byl dychtivě očekáván jak fanoušky, tak kapelou. Vyčerpávající studiové session si vzaly své fyzické i mentální oběti. Skutečné nahrávání proběhly ve Phoenix studios v Londýně, ve stejném studiu a se stejným orchestrem (The Academy of St.Martins in the Field) jaké použil Howard Shore při skládání hudby pro trilogii Pán prstenů. Orchestrální a sborové aranže byly složeny Pipem Williamsem, který dělal producenta například Status Quo a Uriah Heep. Hodně času, velká očekávání!
Nemo byl prvním vydaným singlem nadcházejícího alba a bylo k němu vytvořeny také velkorozpočtové video. Režisérem byl Antti Jokinen, který předtím pracoval například pro Shania Twain, Eminema nebo Celine Dion. S novým albem došlo k několika změnám v nahrávacím kontraktu a nový materiál vydal Nuclear Blast. Staré dobré Spinefarm Records ale stále řídí distribuci ve Finsku. Nuclear Blast utratil propagací Once hlavně v Německu značné množství peněz. Obrázky Nightwish a Once zaplavily všechny televizní kanály, metra, autobusy a ulice, a tento nátlak nebude jen tak zapomenut. Od teď už zná Nightwish každý Němec.
Once ve Finsku získalo, stejně jako singl Nemo, zlato hned v den vydání. V dubnu 2004 Nightwish nastartovali Once World Tour, které trvalo do konce října 2005. Odehráli okolo 130 koncertů po celém světě včetně zemí jako například Japonsko, Austrálie, Kolumbie, Eqádor, Polsko, Slovinsko, Portugalsko, Dánsko nebo Řecko. Toto tour bylo zatím největší v historii Nightwish a měsíc od měsíce koncerty navštěvovalo více a více lidí a noviny psaly o velkém úspěchu.
Druhý singl "Wish I Had An Angel" byl vydán na podzim roku 2004. Videoklip režíroval Uwe Boll, režisér filmu "Alone In The Dark", ve kterém se píseň objevila. Druhý singly byl znovu velice úspěšný a posílil tak i celkový prodej alba Once.
V srpnu Nightwish konečně odjeli do USA. Turné bylo velice úspěšné a Nightwish plánovali, že se vrátí a odehrají tam největší turné v roce 2005. Po turné po Evropě a Jižní Americe na podzim 2004 měli Nightwish čas v lednu 2005.

 

2005 - Konec turné, konec éry
Světové turné "Once" v únoru Evropu navštěvuje křížem krážem, Holopainen a Hietala společně odlétají do Finska na krátkou pauzu, kde si přebírají více než pět ocenění v prestižní Emma Gala. Evropské turné končí ve velkém stylu, kdy kapela hraje ve Stuttgartu v Německu pro více než deset tisíc fanoušků.
Během náročného léta se Nightwish ibjevují po boku takových legend, jako Iron Maiden a Mötley Crüe. Ani na začátku podzimu skupina neodpočívá a nadále vyprodávají místa jako Hammersmith Apollo v Londýně a odehrávají koncert společně se skupinou Scorpions v Sao Paulo aréně. V září vychází album Highest Hopes: The Best of Nightwish.
Turné je završeno v Hartwall Aréně v Helsinkách, kterou naplnilo téměř dvanáct tisíc fanoušků. Poslední koncert turné je nahrán pro nadcházející vydání End of an Era.
Světové turné "Once" se skládalo z více než 130 koncertů a umožnilo tak lidem ze zemí jako například Austrálie, Kolumbie, Polsko, Portugalsko nebo Řecko vidět poprvé kapelu naživo. Po neúnavném koncertování, alba "Once" se prodalo na milion kopií.
Ttím však rok ještě nekončil - zdaleka ne. Ihned po závěrečném koncertu obdržela Tarja Turunen otevřený dopis podespaný ostatními členy skupiny. Jejich zpráva je jasná: Holopainen, Nevalainen, Vuorinen a Hietala se rozhodli pokračovat s Nightwish bez Tarji Turunen. Turné kapele prokázalo, že další spolupráce s Tarjou a jejím manželem Marcelem Cabulim se stala nemožnou.

 

2006 - Nové album, nové plány
Povyk okolo odchodu Tarji Turunen pomalu utichá a Nightwish uznamují, že hledají novou vokalistku. Na konci léta vychází DVD End of an Era společně s oficiální biografií skupiny nazvané Once upon A Nightwish, kterou sepsal Mape Ollila.
Hudebníci tráví léto na venkově ve Finsku nacvičováním a upravováním písní k nadcházejícímu albu a samotné nahrávání začíná v září.

 

2007 - Oznámení nové zpěvačky, svět čeká
Nightwish obdrželi přes dva tisícek nahrávek dem od nadějných zpěvaček a zpěváků. Úkol se zdál být nekonečný, ale pomale a jistě se číslo kandidátek snižovalo. Po těžkém rozhodování se skupina rozhodla přijmout jako svou novou zpěvačku Anette Olzon ze Švédska. Nahrávání nového alba dále pokračovalo v Abbey Road studiích v Londýně a ve Finnvox studiu v Helsinkách.
Rouška nad tajemstvím byla odkryta na konci května, kdy Nightwish známili identitu jejich nové zpěvačky ve spojení s vydáním singlu "Eva", prvního singlu nadcházejícího alba. Další single "Amaranth" byl vydán před úplným vypuštěním nového alba Dark Passion Play do světa na konci září. Během jednoho dne se tohoto mnohotvárného alba ve Finsku prodalo 50 tisíc kopií.
Stejně tak, jako před pár lety ovlivnilo album Once styl, jakým se Nightwish dál ubírali, tak i Dark Passion Play hodilo skupinu do neznámých vod: "Master Passion Greed" je pravděpodobně nejagresivnější skladba, kterou kdy skupina vyprodukovala, zatímco "Last of the Wilds", kde svou roli sehrává i všestranný hudebník Troy Dokockley, posluchače bere do pustých plání skotské Vysočiny.
Světové turné "Dark Passion Play" bylo zahájeno třemi tajnými zahřívacími koncerty pod různými tajnými názvy a během podzimu skupina odehrála nespočet koncert po Americe i Skandinávii, kde byl natočen i videoklip pro píseň "The Islander" ve finských Lapland. Jak si budete moci všimnout, produkce tohoto videoklipu zanechá dlouhotrvající efekt na budoucnosti kapely.

 

2008 - Na cestách
Intenzivní světové turné "Dark Passion Play" pokračuje hned prvním dnem nového roku v Helsinkách a Nightwish začínají cestovat po celém světě, z Austrálie do Dálného Východu, z Jižní Ameriky do Severní Ameriky a následně do Evropy. Rok ještě zcela neskončil a skupina si dopřává zasloužený odpočinek.

 

2009 - Konec namáhavého turné, na řadě je nové album
Světové turné pokračuje v březnu, kdy bylo vydané i nové LP "Made in Hong Kong (and in Various Other Places)". Po Evropě se hraje v obřích halách a Nightwish hrají v arénách jako například Ahoy, Rotterdam nebo Zenith v Paříži.
Po americkém turné na jaře a pár festivalech po Evropě se turné (během kterého se odehrálo více než 200 koncertů) chýlí ke konci závěrečným koncertem v Hartwall Aréně v Helsinkách. Po skončení turné skupina odchází do ústraní, ale přípravy nového alba jsou již v plném proudu.

 

2010 - Přípravy dalšího kroku
První měsíce roku byly strávené psaním hudby a textů a již v dubnu Holopainen nahrává předčasné demo k albu Imaginarium. Během parného léta si Nightwish uspořádávají svůj vlastní tábor blízko města Kitee, kde nacvičují a upravují materiál pro nadcházející album. Tento proces trvá několik měsíců.
Samotné nahrávání alba začíná v říjnu ve studiu Petrax ve Finsku v Hollola. Bicí, basa a kytary jsou do konce roku všechny nahrané.

 

2011 - Ne pouze jeden, ale rovnou dva: album a film!
Únor začal naprostou senzací, kdy Holopainen oznámil: "Natáčí album, které má nějaký koncept, a na kterém se nálady písní mění ještě více, než kdy předtím. Náš zábavný park a jeho nadpozemské jízdy jsou téměř hotové."
Po týdnu skupina odkrývá ještě větší tajemství. Jak píše tisk: "V tichosti, po boku tvorby nadcházející alba, Nightwish pracovali i na filmu. Imaginarium je hudební fantasy založené na třinácti písních z alba stejného jména."
Dvojitost Imaginarium byla naplánována už spoustu let dopředu, kdy Holopainen sdělil režisérovi Stobe Harju - režisér klipu "The Islander" - svůj nápad o natočení třinácti videoklipů k albu. Režisér navrhl přidat i dialogy mezi jednotlivé písně a konečná forma nápadu byla na světě: Imaginarium bude plnohodnotný film s příběhem.
Nahrávání alba pokračuje v první polovině roku v Helsinkách a Londýně. Nightwish opět vložili svou důvěru Pipu Williamsovi, aby připravil orcehstrální a sborové aranže. Mimo pár dalších nových věcí se má na albu objevit i dětský sbor. Anette Olzon nahrála své části v dubnu a Mikko Karmila tak mohl začít s finálním mixem alba.
Na konci léta skupina mění název alba na Imaginaerum a ohlašuje, že jeho vydání ve Finsku na konec listopadu. Jako ochutnávka 75 minuté jízdy je vydán single "Storytime".
V polovině září Nightwish odlétají do studia v Montreálu, kde se natáčí film Imaginaerum, jehož vydání je naplánováno na jaro 2012. Části, kde se hudebníci vyskytují jsou zvěčněny během jednoho intenzivního týdne.
Ve stejnou dobu skupina oznamuje koncerty po Evropě, následované odchalením turné po Finsku na konci října. Turné odstartuje show v Los Angeles 21. ledna 2012.
Poslední týdny roku 2011 budou vskutku velice zajímavé, vzhledem k tomu, že další roku by měl být pro Nightwish tím nejvíce strhující a nejbohatším na události v celé jejich historii...
© Nightwish Czechia & Slovakia Official 2006–2017