Singly

Druhým singlem z alba "Endless Forms Most Beautiful" je stejnojmenná skladba. Mimo albumové verze písně je na singlu její alternativní podoba od Petriho Alanka, či instrumentální zpracování písně "Sagan" (součást singlu "Élan").
První single se zpěvačkou Floor Jansen je "Élan". Podle slov Tuomase píseň reprezentuje pouze malý kousek z toho, co album "Endless Forms Most Beautiful" nabízí. Single obsahuje alternativní verzi písně a bonusovou skladbu "Sagan".
Píseň nahraná během tvorby alba "Dark Passion Play" obsahuje cover ústřední písně "The Heart Asks Pleasure First" z filmu "The Piano", jež skupina i otextovala. Kapela dostala povolení single vydat až po více než 4 letech od nahrání.
"Storytime" je pvní single z alba "Imaginaerum". Předlohou mu byla dětská obrázková kniha "The Snowman", již napsal Raymond Briggs. Narozdíl od singlu "Eva" (Dark Passion Play), "Storytime" perfektně vystihuje zvuk celého alba.
Pátým singlem alba "Dark Passion Play" se stal "The Islander". Celou píseň zpívá Marco, Anette se připojuje pouze v některých částech svými doprovodnými vokály. Hostem je na této písni Troy Donockley, později oficiální člen kapely.
"Bye Bye Beautiful" je čtvrtým singlem alba "Dark Passion Play". Píseň  je Tuomasovým vzkazem pro odejitou zpěvačku Tarju Turunen. Obsahuje bonusovou skladbu "The Escapist", která je zahrnuta na japonské verzi "Dark Passion Play".
Single "Erämaan Viimeinen" byl vydán jako třetí single alba "Dark Passion Play", avšak pouze ve Finsku. Jedná se o lehce upravenou píseň "Last of the Wilds", která je otextovaná, a na které slyšíme zpěvačku Jonsu z finské kapely "Indica".
Druhý vydaný sigl k albu "Dark Passion Play" je píseň "Amaranth". Na singlu je i píseň "While Your Lips Are Still Red", která je titulní skladbou k finskému filmu LIEKSA! a dále demoverzi písně nazvanou "Reach", kterou zpívá Marco.
První single se zpěvačkou Anette Olzon, který vypráví příběh dívky, která utíká ze svého domova kvůli špatnému chování jejích rodičů. "Eva" byla vydána pouze digitálně a výdělek byl věnován na charitu a dva finské dětské domovy. 
Předělávka stejnojmenné skladby, kterou Nightwish natočili a vydali v roce 1999. Tato verze písně "Sleeping Sun" je poslední záležitostí nahranou ve studiu se zpěvačkou Tarjou Turunen. Single obsahuje jak novou tak i původní verzi skladby.
Čtvrtým a zároveň posledním singlem alba "Once" je píseň "The Siren", ve které lze slyšet elektrické housle či sitár). Vydání obsahuje i koncertovou nahrávku coveru písně "Symphony of Destruction" původně od skupiny Megadeth.
Třetí single alba "Once", "Kuolema Tekee Taiteilijan", nebyl nikdy vydán jinde než v Japonsku a Finsku. Vydání obsahuje bonusové skladby "Symphony of Destruction" (Megadeth), a "Where Were You Last Night" (Ankie Bagger).
"Wish I Had an Angel" je druhou singlovkou z alba "Once". Zpěv obstarávají Marco s Tarjou a v písni můžeme slyšet prvky techno hudby. Skladba je zařazena na soundtracku k filmu "Alone in the Universe" (viz speciální verze videoklipu).
Prvním singlem alba "Once" je píseň "Nemo", která odráží pocit Tuomasovy zoufalosti v době jejího psaní. "Nemo" můžeme slyšet mimojiné i na konci filmu "The Cave". Na singlu se nachází bonusová skladba "White Night Fantasy".
"Bless the Child" z alba "Century Child" byla jako druhý single vydána ve dvou verzích, přičemž obě obsahují dvě nealbové písně: "Lagoon" a "The Wayfarer". Mimo to byla vydaná i verze MCD s osmi skladbami a celkovou stopáží 40:06.
Po dvou letech čekání je "Ever Dream" prvním singlem k album "Century Child". Píseň je sama o sobě vcelku tvrdá a vokály jsou zejména v refrénu vysoko položené. Jako bonusová skladba se na singlu objevuje "Phantom of the Opera".
"Deep Silent Complete" je druhým singlem alba "Wishmaster". Několik řádků textu jsou původně napsané Williamem Shakespearem. Single obsahuje i dvě verze bonusové skladby "Sleepwalker". 
První a jediný single z alba "Angels Fall First" pojmenovaný "The Carpenter". Jedná se o jediný single, kde slyšíme zpívat i Tuomase. Píseň je velice ovlivněna křesťanstvím a pojednává o Ježíši Nazaretském.
 
© Nightwish Czechia & Slovakia Official 2006–2017